Георги Кирилов от издателство „Г. С. Раковски“ запозна домакините си с тънкостите на артистичната професия
Графичният дизайн – наука, изкуство или чужд език. Защо е актуална днес професията на графичния дизайнер? Тези и много други въпроси обсъждаха ученици на 7. СУ с графичния дизайнер Георги Кирилов от издателство „Г. С. Раковски“ към Военна академия.
Специалистът бе гост в часа на класа на 6 ноември 2024 г. на ученици от гимназиален етап (ХI и XII кл.) и ученици от IV Б клас, с ръководител Надя Дикова. Срещата бе проведена във връзка с кариерното ориентиране на учениците и е част от изпълнението на Стратегията за развитие на 7. СУ „Св. Седмочисленици“.
Кой е Георги Кирилов?
Графичен дизайнер в издателство „Г. С. Раковски“ към Военна академия. Извършва оформлението на списание „Военен журнал“, учебници, монографии, книги и рекламни материали. Д-р Кирилов упражнява тази професия от 33 г. Бил е дизайнер на 16 вестника, 6 списания и повече от 100 книги. Завършил е журналистика, защитава докторска дисертация „Знакови процеси на шрифта в съвременната графична комуникация. Визуална грамотност и перцепция на типографския дизайн“. Осем години е бил преподавател във ФЖМК „Графичен дизайн“ и „Медиен дизайн“.
Магията „Графичен дизайн“
Георги Кирилов обясни на учениците, на които им предстои да изберат своята бъдеща професия, как посланията на рекламите оказват могъщо влияние върху хората и въздействат върху съзнанието им. Специалистът посочи, че в работата на графичния дизайнер е важна не само идеята, а и нейното изпълнение, посредством шрифт, цвят, изображения и оформление на дадената информация.
Младежите научиха от госта си, че ако изберат неговата професия, ще подбират шрифтове, ще определят големините и цветовете на различните обекти – текстови и илюстративни, ще подреждат елементи в такава композиция, че да се получи приятен за окото и лесен за четене продукт, който бързо и ефектно да предава посланието.
„Тайните на занаята“
Гостът разкри пред учениците в презентация кои са тайните на професията и как създаденият от дизайнера продукт привлича вниманието. Той илюстрира това със снимки, в които са използвани силният контраст, дисбаланс, отклонение от нормите (например елементи, разположени под диагонал), грешна буква и др.
Кирилов насочи учениците къде биха могли да учат графичен дизайн и каква ще бъде реализацията им, ако завършат тази специалност. Той посочи, че графичният дизайн е навсякъде около нас – в брошурите, книгите, списанията, рекламите и затова този избор на професия би бил удачен за хора с идеи и желание.
На финала за спомен от срещата в 7. СУ учениците от начален етап подариха на госта си свои проекти на първа страница на вестник, изработени в часовете занимания по интереси, напомняйки му годините, в които е бил вестникар.